Uniwersalny sterownik bezdotykowy

Dostępność: brak informacji
Cena brutto: 145,00 zł 145.00
Cena netto: 117,89 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 UNIWERSALNY STEROWNIK BEZDOTYKOWY

CENA DOTYCZY MODELU Z 1 CZUJNIKIEM.
Modele z 2 lub 3 czujnikami dostępne na zamówienie - prosimy o kontakt. 
 
Służy do komfortowego włączania i wyłączania dowolnych odbiorników elektrycznych – głównie różnego rodzaju oświetleń. Wystarczy zbliżyć dłoń na 5-8 cm do miniaturowego, estetycznego czujnika aby w sposób higieniczny i bezpieczny sterować oświetleniem. Do urządzenia można podłączyć nawet 3 czujniki, z których każdy może działać niezależnie lub wspólnie z innymi. Sterownik znajduje zastosowanie głównie jako wyposażenie mebli kuchennych, łazienkowych i pokojowych. Można go też stosować do sterowania oświetleniem w szafach - pozwala on wówczas na automatyczne wyłączenie oświetlenia po 15 minutach, w przypadku nie zamknięcia wszystkich drzwi.
 
Rzecz niezastąpiona w każdym domu, w szczególności w każdej kuchni.
 
Jedno urządzenie – dwa różne zastosowania (wybór przełącznikiem):
 
1. Do mebli kuchennych i łazienkowych:
 • każdorazowo po zbliżeniu dłoni do czujnika na odległość 8 cm naprzemian włącza i wyłącza oświetlenie
 • występuje w opcji z jednym, dwoma lub trzema czujnikami
 • z których każdy może niezależnie włączać i wyłączać oświetlenie
 
 
2. Do dowolnych szaf i szuflad:
 • włącza oświetlenie po otwarciu którychkolwiek drzwi
 • wyłącza oświetlenie po zamknięciu wszystkich drzwi lub samoczynnie po kwadransie
 • występuje w opcji z jednym, dwoma lub trzema czujnikami – odpowiednio do ilości drzwi w szafie
 
 
Istotne cechy sterownika:
 
 • zastępuje włącznik mechaniczny - nie zużywa się
 • znakomicie sprawdza się w miejscach o podwyższonych wymogach higienicznych (kuchnie, łazienki, gastronomia, branża medyczna)
 • działa w każdych warunkach oświetleniowych – również w nocy
 • oszczędza energię elektryczną – sam wyłączy oświetlenie po kwadransie (dotyczy wersji do szaf)
 • posiada niewielki, estetyczny czujnik możliwy do zamontowania w każdym miejscu
 • jest łatwy w montażu i działa od razu po zainstalowaniu – nie wymaga regulacji
 • steruje oświetleniem lub dowolnymi urządzeniami elektrycznymi o mocy do 200 W (230 V)
 • obudowa czujnika: okrągła, średnica 35 mm, grubość 5 mm, kolor srebrny
 • obudowa części wykonawczej: 91 x 64 x 33 mm, kolor czarny
 • długość przewodu czujnika: 2 metry
 
 
Informacje techniczne
 
DZIAŁANIE
 
Sterownik reaguje na przeszkodę, która pojawia się przed czujnikiem w odległości 1-8 cm.
 
Jeżeli użytkowany jest sterownik w wersji do mebli kuchennych, wówczas jest to działanie tzw. bistabilne, czyli każdorazowe zbliżenie dłoni do czujnika na podaną odległość powoduje trwałą zmianę stanu na przeciwny. Mówiąc obrazowo: jeżeli do sterownika przyłączono oświetlenie i jest ono zgaszone, wówczas po zbliżeniu dłoni do czujnika światło zapali się i będzie się świeciło do czasu, aż ponownie zbliżymy dłoń od czujnika. Kolejne włączenie oświetlenia nastąpi wtedy, gdy ponownie zbliżymy dłoń do czujnika.
 
Ważna uwaga: Czujnik działa na zasadzie emisji promieniowania i badania jego odbicia od przeszkody. Podany zasięg czujnika (max. ok. 8 cm) dotyczy jego reakcji na dłoń, czyli na powierzchnię o określonym kolorze i chropowatości. W przypadku, gdy przeszkoda posiada gładszą bądź jaśniejszą powierzchnię (np. metal), reakcja czujnika nastąpi z większej odległości.
 
Jeżeli użytkowany jest sterownik w wersji do szaf, wówczas jest to działanie tzw. monostabilne, czyli każdorazowe zapalenie oświetlenia trwa od momentu otwarcia dowolnych drzwi do czasu zamknięcia wszystkich drzwi w szafie (za którymi są czujniki), nie dłużej jednak niż 15 minut. Po tym czasie urządzenie samoczynnie rozłączy oświetlenie, nawet gdy wszystkie drzwi nie zostały zamknięte. Aby wówczas zapalić światło należy na chwilę zamknąć wszystkie drzwi i ponownie otworzyć dowolne z nich.
 
BUDOWA I WYMIARY
 
Kompletny sterownik składa się z okrągłego czujnika oraz części wykonawczej zamkniętej w czarnej obudowie.
 
W części wykonawczej znajdują się:
 
 • gniazda do przyłączenia czujników (1, 2 lub 3 szt. w zależności od wersji sterownika)
 • przewód zasilający (czarny) o długości 2 mb. z wtyczką sieciową płaską
 • przewód wyjściowy (biały) o długości 50 cm z odizolowanymi i pocynowanymi końcówkami
 • suwakowy przełącznik rodzaju wersji, którym wybiera się czy urządzenie ma działać jako bistabilne (do mebli kuchennych) czy jako monostabilne (do szaf)
 
Wymiary części wykonawczej (bez "uszu" do mocowania):   91 x 64 x 33 mm
Wymiary czujnika:   średnica 35 mm, wysokość (grubość) 5 mm
 
W zestawie znajduje się:
 
 • część wykonawcza
 • czujnik
 • przewody czujnika w kolorze czarnym (do połączenia z częścią wykonawczą)
 • kątownik do mocowania czujnika w szafach
 • komplet wkrętów mocujących
 • instrukcja montażu i eksploatacji
 
 
KOLORYSTYKA
 
Czujnik występuje w kolorze srebrnym (SR)
Obudowa części wykonawczej występuje w kolorze czarnym
 
Montaż i eksploatacja
 
 
Wersja do mebli kuchennych
MONTAŻ
 
Sterownik zamocować na zewnątrz mebla  w miejscu przewiewnym (np. na szafce wiszącej w meblach kuchennych lub łazienkowych). Czujnik(i) przymocować wkrętem w miejscu umożliwiającym łatwy dostęp dla sterowania dłonią (np. do spodu szafki wiszącej, w odległości co najmniej 10 cm od ściany). W razie potrzeby czujnik można wpuścić w płytę meblową.
 
Nie montować czujnika nad powierzchniami metalowymi lub gładkimi !!! (zlewozmywak, płyta kuchenna, blat kuchenny lakierowany itp.) lub odpowiednio zwiększyć odległość czujnika od takich powierzchni. Jednocześnie powierzchnie takie powinny być oddalone co najmniej 30 cm od pionowej osi zamontowanego czujnika.
 
Przełącznik wersji urządzenia (znajdujący się przy przewodach prądowych) przesunąć w lewo, w kierunku gniazda czujnika.
Do kabla białego przyłączyć odbiornik na napięcie 230 V (max. 200 W). 
Montażu urządzenia powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe (elektromonter).
 
EKSPLOATACJA
 
Po zbliżeniu dłoni na odległość około 1-8 cm od czujnika nastąpi załączenie oświetlenia, a po oddaleniu i ponownym zbliżeniu – jego  rozłączenie.
 
 
 
Wersja do szaf
MONTAŻ
 
Sterownik umieścić na zewnątrz mebla w miejscu przewiewnym, zaś czujnik przymocować wkrętem (z użyciem załączonego kątownika) wewnątrz szafy, blisko drzwi (najlepiej pod górną półką, na środku jej szerokości), kierując otwory czujnika na drzwi. Przy zamkniętych drzwiach odległość pomiędzy czujnikiem, a  drzwiami powinna wynosić 1–8 cm. W razie konieczności zwiększenia tej odległości, należy na część ruchomą (w miejscu, które znajduje się naprzeciw czujnika przy zamkniętych drzwiach) nakleić folię o gładkiej i jasnej powierzchni (np. folię aluminiową).
 
Nie montować do boku szafy lub przegród pionowych !!! Jeżeli czujników jest więcej niż jeden, należy każdy z nich umieścić za osobnymi drzwiami. Czujnik(i) połączyć ze sterownikiem poprzez wtyk / gniazdo. Przełącznik wersji urządzenia (znajdujący się przy przewodach prądowych) przesunąć w prawo, w kierunku przewodów prądowych.
Do kabla białego przyłączyć odbiornik na napięcie 230 V (max. 200 W).
Montażu urządzenia powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe (elektromonter).
 
EKSPLOATACJA
 
Oświetlenie zostanie włączone po otwarciu którychkolwiek drzwi. Wyłączenie oświetlenia nastąpi po zamknięciu wszystkich drzwi. W przypadku pozostawienia otwartych drzwi, po 15 minutach nastąpi samoczynne wyłączenie oświetlenia. Ponowne włączenie oświetlenia jest możliwe po wcześniejszym zamknięciu wszystkich drzwi.
 
PORADY MONTAŻOWE
 
Montażu urządzenia powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe (elektromonter).
 
Czujnik reaguje w różnym stopniu (z różnej odległości) różne materiały, z których zrobiona jest przeszkoda. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy montuje się sterownik w szafach. Dlatego najlepiej przed montażem zrobić próbę odległości z jakiej czujnik reaguje na konkretny materiał stosowany jako drzwi w szafie.
 
Na zasięg czujnika wpływa:
 • faktura (chropowatość) powierzchni przeszkody
 • kolor powierzchni przeszkody
 • przezroczystość materiału przeszkody
Problemy mogą stwarzać zwłaszcza przeszkody wykonane ze szkła lub plexi, przy czym nie da się jednoznacznie określić jakie rodzaje tych materiałów prawidłowo odbijają promieniowanie emitowane przez czujnik. Zdarza się, że dwie szyby wyglądające na pozór identycznie, różnie współpracują z czujnikiem. Jest to spowodowane domieszkowaniem materiału szyby na etapie produkcji szkła. Dlatego sugerujemy przed montażem zrobić próbę czy dany materiał prawidłowo współpracuje z czujnikiem. Wystarczy podłączyć sterownik do prądu i trzymając w dłoni czujnik, zbliżyć go do przeszkody. Określimy wówczas czy dany materiał oddziałuje na czujnik oraz jaka jest minimalna i maksymalna odległość takiego oddziaływania.
 
WAŻNE: Podczas takiej próby prosimy uważać na końcówki prądowe białego przewodu wychodzące z części wykonawczej, ponieważ pojawia się tam napięcie sieci co może być przyczyną przypadkowego porażenia lub zwarcia w instalacji elektrycznej. Dlatego należy na czas próby albo zaizolować te końcówki albo podłączyć do nich odbiornik (np. żarówkę na 230V).
Sterownik nie jest urządzeniem ekranowanym i dlatego może reagować na zakłócenia generowane przez inne urządzenia znajdujące się w jego bezpośredniej bliskości. Zwykle część wykonawczą sterownika umieszcza się na szafkach wiszących w meblach kuchenny, podobnie jak inne transformatory zasilające dodatkowe obwody świetlne. W takim przypadku urządzenie i przewody czujnika należy odsunąć od takiego transformatora i jego przewodów prądowych. Jeżeli zdarzy się, że w chwili włączania lub wyłączania innych obciążeń (np. innych obwodów świetlnych) będzie włączało się lub wyłączało również oświetlenie podłączone do sterownika bezdotykowego, oznacza to, że sterownik i przewody czujnika należy odsunąć zarówno od przewodów prądowych jak i samego transformatora, który zakłóca działanie sterownika.
 
Urządzenie może także reagować na źródła silnych zakłóceń zewnętrznych (np. silniki niektórych urządzeń AGD, zapłonniki świetlówek, przepięcia w sieci zasilającej, wyładowania atmosferyczne itp.). Jeżeli to możliwe należy usprawnić elementy przeciwzakłóceniowe znajdujące się w wadliwie działających urządzeniach.
 
Sterownik należy stosować do obciążeń rezystancyjnych, takich jak żarówki. Przyłączanie obciążeń innego rodzaju (transformatory zwojowe, silniki itp.) może spowodować skrócenie okresu eksploatacji sterownika na skutek szybszego wypalania się styków przekaźnika.
 
Urządzenie niehermetyczne - chronić przed bezpośrednim działaniem wody. Nie stosować w saunach i  w miejscach o wysokiej wilgotności.
 
W przypadku uszkodzenia mechanicznego lub wadliwego działania, należy zaprzestać eksploatacji i odłączyć urządzenie od zasilania. Ewentualne problemy w działaniu sterownika prosimy zgłaszać bezpośrednio do producenta.
 
Najczęstsze pytania
 
W jakim miejscu zamontować czujnik sterownika w meblach kuchennych?
 
Czujnik sterownika najlepiej zamontować do spodu szafki wiszącej, używając załączonego wkrętu. Możliwe jest wpuszczenie czujnika w płytę meblową w otwór o średnicy 35 mm. Należy pamiętać aby zachować minimalną odległość 10 cm od ściany lub innych elementów pionowych.
 
W jakim miejscu zamontować czujnik sterownika w szafie?
 
Czujnik sterownika należy zamontować wewnątrz szafy, pod dowolną półką znajdującą się powyżej wzrostu użytkownika. Chodzi o uniknięcie możliwości przypadkowego włączania oświetlenia przy korzystaniu z szafy. Należy pamiętać o zachowaniu odległości 1-8 cm pomiędzy czołem czujnika, a wewnętrzną powierzchnią drzwi. Przekroczenie tego zakresu może spowodować niewłaściwe działanie lub całkowity brak działania. W razie konieczności zwiększenia tej odległości, należy na część ruchomą (w miejscu, które znajduje się naprzeciw czujnika przy zamkniętych drzwiach) nakleić folię o gładkiej i jasnej powierzchni (np. folię aluminiową). Z uwagi na dużą różnorodność materiałów wykorzystywanych do konstrukcji drzwi, sugerujemy przed zamontowaniem czujnika wykonać próbę, która pozwoli określić zasięg pracy czujnika w konkretnym przypadku. 
Można też montować czujnik do spodu "sufitu" w szafie ale wówczas należy w razie potrzeby tak obniżyć zamocowanie czujnika aby ewentualne prowadnice górne drzwi suwanych lub składanych były odpowiednio oddalone od jego obudowy. Mówiąc prościej, czujnik musi "patrzeć" bezpośrednio na drzwi. Do mocowania czujnika w szafie warto użyć kątownika załączonego do urządzenia.
Dodatkowo sugerujemy montaż czujnika w okolicy środka szerokości półki (nie należy montować czujnika przy bocznych przegrodach pionowych lub przy bokach szafy). 
Należy też pamiętać, że miejsce zamontowania czujnika będzie jednocześnie określało wielkość otwarcia drzwi, która spowoduje zapalenie się i zgaszenie oświetlenia – dlatego warto zamontować czujnik właśnie w okolicy środka szerokości półki.
 
Po zamontowaniu czujnika przy samym boku wewnątrz szafy, sterownik nie działa.
 
W tym przypadku czujnik znajduje się za blisko boku szafy i to blokuje jego działanie. Czujnik powinien być oddalony od płaszczyzny prostopadłej do jego czoła (tu: boku szafy) o co najmniej kilka/kilkanaście centymetrów (należy wykonać próbę przed montażem). Generalnie odradzamy montaż czujnika w innym miejscu, niż do "sufitu" w szafie (na środku szerokości drzwi).
 
Zamontowałem czujnik sterownika w cokole mebli kuchennych (przy podłodze) aby można było włączać oświetlenie zbliżeniem stopy. Niestety urządzenie działa niestabilnie.
 
Sterownik bezdotykowy został opracowany pod kątem jego uruchamiania poprzez zbliżenie dłoni na odległość około 1-8 cm od czujnika. Biorąc pod uwagę, że cokół mebli kuchennych jest oddalony od podłogi również o 8-12 cm, urządzenie będzie pracowało na granicy swojego zasięgu czyli będzie następowało niekontrolowane i przypadkowe włączanie się i wyłączanie oświetlenia. Stabilną pracę zapewnia oddalenie elementów stałych na odległość min. 20 cm od powierzchni czołowej czujnika i min. 10 cm od powierzchni bocznej. Montaż w cokole przypodłogowym nie spełnia tych warunków i dlatego nie należy montować czujnika w takim miejscu.
 
Czasami urządzenie samoczynnie włącza i wyłącza oświetlenie. Jaka jest tego przyczyna?
 
Prawdopodobnie nie został zachowany właściwy sposób montażu. Proszę w szczególności sprawdzić:
 
Czy czujnik jest oddalony od ściany lub innych elementów prostopadłych do płaszczyzny jego mocowania na minimalną odległość 10 cm
 
Czy przewód łączący czujnik z urządzeniem wykonawczym nie krzyżuje lub nie przebiega w pobliżu przewodów zasilających sterownik lub inne urządzenia. W szczególności należy odsunąć przewód czujnika od transformatora halogenowego i jego przewodów zasilających (zarówno po stronie sieciowej jak i po stronie napięcia 12V)
 
Zamierzam zamontować oświetlenie w szafie z trzema drzwiami. Jakie sterowniki zastosować aby można było włączać 3 lampy niezależnie od siebie, tzn. tak aby otwarcie danych drzwi zapalało jedną konkretną lampę, a nie pozostałe?
 
Zasadą w sterownikach jest to, że każde urządzenie steruje jednym obwodem świetlnym, bez względu na ilość dołączonych czujników. Bez znaczenia jest też ilość przyłączonych lamp (razem max. 200W), ponieważ wszystkie one będą zapalane i gaszone jednocześnie. Ilość czujników określa nam jedynie z ilu miejsc można sterować takim jednym obwodem świetlnym.
Tak więc w tym konkretnym przypadku należy zastosować trzy sterowniki z jednym czujnikiem, tzn. model WT-071 (ostatnia cyfra kodu oznacza ilość czujników) i za każdymi drzwiami umieścić po jednym czujniku – każdy od innego sterownika.
 
Mam szafę z czterema drzwiami. Jakie rozwiązanie zastosować aby całe oświetlenie zapalało się jednocześnie przy otwarciu którychkolwiek drzwi?
 
Tutaj trzeba zastosować dwa sterowniki, tak aby łącznie były 4 czujniki. Można więc użyć sterownika z jednym czujnikiem (WT-071) oraz z trzema (WT-073) albo dwa sterowniki z dwoma czujnikami (WT-072). W każdym przypadku należy równolegle połączyć wyjścia urządzeń (białe kable) i dopiero do nich przyłączyć oświetlenie.
UWAGA: Nieumiejętne łączenie wyjść prądowych grozi zwarciem w instalacji i utratą gwarancji. Czynności tej powinien dokonać wyłącznie uprawniony elektromonter (chodzi o właściwe połączenie ze sobą przewodów fazowych obu urządzeń).
 
Sterownik został poprawnie zainstalowany w szafie ale działa nieprawidłowo. Objawia się to tym, że zapala i gasi światło co drugie zamknięcie drzwi, czyli co drugi raz światło pozostaje zapalone pomimo zamknięcia drzwi albo zgaszone pomimo otwarcia drzwi. Jak sobie z tym poradzić?
 
Sterownik serii WT-07x jest urządzeniem uniwersalnym, tzn. w jednej obudowie występuje zarówno wersja do mebli kuchennych / łazienkowych jak i do szaf / szuflad. Wybór wersji następuje przełącznikiem suwakowym na obudowie. Aby urządzenie działało w wersji do szaf / szuflad, należy przełącznik przesunąć w prawo (w kierunku przewodów sieciowych). To wystarczy aby sterownik zaczął działać całkowicie poprawnie.
 
Po zamontowaniu sterownika w meblach kuchennych działa on nieprawidłowo, bo cały czas światło jest zapalone i gaśnie tylko na krótko, w chwili gdy przesuwam rękę pod czujnikiem.
 
Sterownik serii WT-07x jest urządzeniem uniwersalnym, tzn. w jednej obudowie występuje zarówno wersja do mebli kuchennych / łazienkowych jak i do szaf / szuflad. Wybór wersji następuje przełącznikiem suwakowym na obudowie. Aby urządzenie działało w wersji do mebli kuchennych / łazienkowych, należy przełącznik przesunąć w lewo (w kierunku przewodu od czujnika). To wystarczy aby sterownik zaczął działać całkowicie poprawnie.
 
Czy coś stanie się z urządzeniem jeżeli pod moją nieobecność zabraknie prądu, a potem znów pojawi się? Czy na przykład oświetlenie nie załączy się samoczynnie?
 
Sterowniki są konstrukcyjnie zabezpieczone przed skutkami zaniku i pojawienia się prądu w sieci zasilającej. Oznacza to, że nie nastąpi w takim przypadku samoczynne załączenie się oświetlenia.
 
Zauważyłem, że sporadycznie włącza się sterownik w meblach kuchennych, w chwili gdy uruchamia się silnik "wiekowej" lodówki będącej w pobliżu. Czy to zjawisko można jakoś wyeliminować?
 
Opisane zjawisko jest spowodowane nadmierną emisją zakłóceń przez silnik lodówki. Z uwagi na specyfikę pracy sterownika nie można całkowicie ochronić go przed tego typu zakłóceniami. Jedynym wyjściem jest wyeliminowanie źródła zakłóceń. W tym konkretnym przypadku prawdopodobnie uległ uszkodzeniu filtr przeciwzakłóceniowy znajdujący się przy silniku lodówki. Po jego wymianie na nowy opisane objawy powinny ustąpić. Na marginesie tego pytania dodamy, że również inne, wadliwie działające urządzenia mogą zakłócać pracę sterownika. Odnotowano przypadki zakłóceń ze strony krajalnicy do chleba, lampy jarzeniowej (tzw. świetlówki), miksera, okapu kuchennego czy transformatora elektronicznego od lamp halogenowych. Były to jednak przypadki marginalne i za każdym razem niekorzystne objawy ustąpiły po usprawnieniu tych urządzeń. Czasami wystarcza samo oddalenie od siebie źródła zakłóceń i sterownika lub czujnika.
 
Czy w sterowniku typu WT-073 (z trzema czujnikami) można nie podłączać jednego z czujników gdy nie ma takiej potrzeby czy też trzeba obowiązkowo przyłączyć wszystkie trzy czujniki, a ten niewykorzystywany np. zakleić taśmą?
 
Nie ma potrzeby aby podłączać niewykorzystywany czujnik do sterownika. Nie wpłynie to w żaden sposób na działanie pozostałych czujników.
 
 
Warto wiedzieć
 
Bezdotykowy uniwersalny sterownik oświetlenia jest jedynym na rynku rozwiązaniem dedykowanym dla branży meblowej.
 
Przy jego opracowywaniu wzięto pod uwagę specyfikę branży, a w szczególności komfort jaki sterownik ma dawać dla użytkowników. Urządzenie jest całkowicie polskim opracowaniem i w całości też jest tutaj produkowane. Daje to gwarancję ciągłej dostępności sterownika oraz poczucie bezpieczeństwa, ponieważ serwis gwarancyjny i pogwarancyjny świadczony jest w kraju bezpośrednio przez producenta.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl